W Trójmieście nie ma niestety wielu kameralnych księgarń, ale te, które są są naprawdę fajne! W Gdańsku lubimy Sztukę Wyboru, która mieści się w zabytkowym budynku z końca XIX wieku, dawnej siedziby pruskich koszar. W pięknym i przestronnym wnętrzu możecie kupić książki i albumy poświęcone architekturze, wnętrzom, sztuce, fotografii, grafice, dizajnowi i kulinariom, literaturę faktu, wyselekcjonowaną literaturę dla dzieci i magazyny lifestylowe. Nasze serce bije mocniej też na myśl o Firminie, księgarni  w Teatrze w której rezyduje piękna Viola Wojda. Ostatnio odezwali się d nas też księgarze z księgarni Koliber z Wrzeszcza.

W Sopocie z kolei mamy dwie perły: księgarnię dziecięcą Ambelucja, która jest prawdziwym rajem dla wielbicieli książek dla dzieci i skrytą w Krzywym Domku klimatyczną, maleńką Książkę dla Ciebie, która kupiła nas całkowicie. Gdynia niestety w naszym tegorocznym Weekendzie Księgarń Kameralnych nie jest reprezentowana. Wszystkie te wspaniałe miejsca przygotowały dla swoich gości fantastyczne wydarzenia i aktywności:

Księgarnia Sztuka Wyboru

20 kwietnia (czwartek) godz. 19:00 zaczynają wyjątkowym spotkaniem z fotografem Michałem Łuczakiem, współtwórcą (wraz z Filipem Springerem) książki/albumu 11:41 – świetnej publikacji łączącej fotograficzny dokument z literackim reportażem..(więcej: https://www.facebook.com/events/1365848026806790/)

21 kwietnia (piątek) godz. 19:00 – wernisaż wystawy grafik Katarzyny Łukasik i Agaty Stępień pt. One. (więcej: https://www.facebook.com/events/1674157846219283/
 
22 kwietnia (sobota) godz. 18:00 – wernisaż wystawy fotografii Kamili Kulik pt. Świat za zamkniętymi oczami. (więcej: https://www.facebook.com/events/696744133845578/)
 
23 kwietnia (niedziela) godz. 19:00 – kolejne spotkanie z cyklu Sztuka Podróżowania. Tym razem Beata Kawa opowie nam o swojej podróży do Wietnamu.(https://www.facebook.com/events/620572711481707/)
Poza tym wszyscy dokonujący zakupów książkowych w dniach 21-23 kwietnia otrzymają 10 % rabatu oraz otrzymają wspaniały, przydatny upominek :).

Księgarnia artystyczna Firmin

Konkurs na pracę plastyczną,  związaną z patronem księgarni – szczurem Firminem. Główną nagrodą będzie mały Firmin uszyty przez artystkę Basię Baranowską, właścicielkę firmy USZATE. Pokonkursowe prace staną się ozdobą księgarni.

22 kwietnia (sobota) w godzinach 9:30 – 12:15 w księgarni odbędą się pogadanki filozoficzne; zapraszamy do uczestnictwa stałych bywalców i bywalczynie w wieku 5 – 14 lat oraz dzieci, które jeszcze nie miały przyjemności z nami filozofować. Wstęp jest płatny, obowiązują zapisy.

SŁOWO-STRAWA dla Firmina: W dniach 21-22 kwietnia udzielimy specjalnego rabatu każdemu, kto podzieli się z książkolubnym szczurem Firminem ciekawym cytatem z książki, którą czyta, przeczytał lub do której chciałby zachęcić innych. Cytat należy zapisać czytelnie na pasku papieru z wyraźnym zaznaczeniem źródła (tytuł książki/utworu, imię i nazwisko autora/autorki, wydawnictwo) i przynieść do nas w piątek lub w sobotę. Zebranymi cytatami będziemy później częstować naszych stałych klientów.

Każdy klient dokonujący zakupu w dniach 21-22 kwietnia będzie mógł wziąć udział w loterii. Nagrodą będzie bon o wartości 50 zł do wykorzystania w naszej księgarni.

Księgarnia Ambelucja w Sopocie

21 kwietnia (piątek)  startuje WIELKI KONKURS: Dokończ zdanie Kupuję  kameralnie, bo…    (Nagroda: 4 bilety na balet Pinokio w Operze Bałtyckiej). Zwycięzców poznamy 26 kwietnia!

16:00 – 17:30 – Spotkanie autorskie z Grażyną Rigall, autorką ilustracji do „Humorów Hipolita Kabla”

22 kwietnia (sobota)

11:00 – Spotkanie autorskie z Agnieszką Żelewską i Alojzym Kotem

13:00 – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Wiosenny obrazek z Pettsonem i Findusem”. Nagrodami są kupony na zakup książek Media Rodzina (1 m-ce 75zł, 2-mce 55 zł, 3 m-ce 35zł)

16:00 – 18:00 – Szycie zakładek – kooperatywa z Małymi Rzeczami. Do zgarnięcia kupony na zakup książek!

Księgarnia Koliber we Wrzeszczu

Zapraszamy do naszej STUDZIENKI CERVANTESA, na ekspozycję i promocję literatury hiszpańskiej i hiszpańskojęzycznej w księgarni Koliber we Wrzeszczu (ul. Do Studzienki 7)

23 kwietnia to dzień symboliczny dla wszystkich miłośników książek. Tego dnia, w tym samym roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, autor “Przemyślnego szlachcica Don Kichote z La Manchy”, uznawany za ojca literatury hiszpańskiej, William Szekspir, oraz peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega, autor jedynego dokumentu o starożytnej cywilizacji Peru. Z tej również okazji, od 1995 roku, pod patronatem UNESCO, świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich organizowany przez UNESCO.

Nie zabraknie u nas najnowszego przekładu dzieła Cervantesa, którego dokonał związany z naszym regionem wybitny tłumacz Wojciech Charchalis.

Księgarnia Książka dla Ciebie

Księgarnia Wioli i Bartka jest na tyle mała, że ciężko byłoby im zorganizować cokolwiek, co wymagałoby obecności więcej niż trzech osób na raz. Dlatego przez cały dzień będą czekali na gości z ciasteczkami i kawą gotowi (jak zawsze) do długich rozmów o książkach.