Bona Książka i Kawa, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Księgarnia pod Globusem, Bookbook Kawiarnia Literacka, LOKATOR Kawa & Książki, Massolit Books & Café, Spółdzielnia „Ogniwo” – w tych siedmiu podwawelskich księgarniach w weekend Światowego Dnia Książki i Praw autorskich odbędą się spotkania ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych. Będzie intensywnie i różnorodnie – księgarnie przyszykowały spotkania i czytania, warsztaty literackie, wystawy i koncerty, a nawet… imprezę silent reading!

Koniec kwietnia to już tradycyjnie początek literackiego sezonu w Krakowie – pierwszym polskim Mieście Literatury UNESCO. Głównym punktem obchodów święta książki będzie Krakowski Kiermasz Książki, który w sobotę i niedzielę 22-23 kwietnia wypełni urokliwy Plac Św. Marii Magdaleny w Starym Mieście. Swoją ofertę zaprezentuje na nim kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Przez cały czas trwania kiermaszu w sobotę i niedzielę od 11:00 do 18:00 będzie można wziąć udział w warsztatach, pokazach i czytaniach, albo po prostu przysiąść na leżaku z kawą, zakąską i dobrą książką.

W przedostatni weekend kwietnia odbędzie się 16. edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Zachęcamy do zapoznania się z bogatym programem wydarzeń przygotowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, w tym spotkaniem z o. Leonem Knabitem OSB i literackim piknikiem rodzinnym w bibliotece na ul. Rajskiej. Swoje atrakcje na najbardziej zaczytany weekend roku przygotowała również Fundacja Miasto Literatury i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucją Kultury im. Krystyny Bochenek. Bookbook Kawiarnia Literacka na ul. Krakowskiej 41 będzie jednym z głównych miejsc zaplanowanych w Krakowie i Katowicach Dni Tranströmerowskich, którymi fundacja pragnie przypomnieć twórczość Thomasa Tranströmera – ciągle mało znanego w Polsce szwedzkiego poety, laureata nagrody Nobla z 2011 roku.

Program Weekendu Księgarń Kameralnych 2017 powstał we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym – operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Część spotkań realizowana będzie w ramach miejskiego programu wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, tworzonego przez krakowskie fundacje i organizacje samorządowe przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków.

Program Krakowskiego Kiermaszu Książki:

http://miastoliteratury.pl/weekend-z-ksiazka-krakowski-kiermasz-ksiazki-powraca/

Program XVI Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”:

http://www.ksiazkairoza.pl/

Program Dni Tranströmerowskich (Kraków – Katowice):

http://karnet.krakow.pl/21509-krakow-dni-transtrmerowskie

21 kwietnia (piątek)

20:30 – Spółdzielnia „Ogniwo” – wernisaż wystawy „Rzeczowy świadek”

W jaki sposób działają na nas przedmioty, którym przyznajemy status świadka? Czy dowody mogą istnieć bez udziału ludzkiej percepcji? Zaproszeni artyści przenoszą swoje działania do laboratorium, gdzie badają wzajemne relacje ludzi i przedmiotów. Podobnie jak twórcy sztuki awangardowej, stają się eksperymentatorami. Kontestują podziały między praktykami artystycznymi a badaniami naukowymi. Przymiotnik forensis oznacza w języku łacińskim „publiczny”, a inspirowana forensyką (metoda dochodzenia sądowego we współczesnej sztuce i humanistyce) sztuka – przestrzeń debaty, której centralnym tematem jest napięcie między życiem a śmiercią.

Autorzy prezentowanych prac: Karolina Grzywnowicz, Mateusz Kula, Rosa Luxemburg/Dorota Sajewska, Susan Schuppli, Łukasz Surowiec, Anais Tondeur.

Wydarzenie organizuje Kolektyw Kuratorski w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2017 Kierunki Napięć.

21:00 – LOKATOR Kawa & Książki – Impreza u wydawcy czyli „Bajkonur”

Prezentacja nowego tomu poetyckiego Marcina Pawlika, opublikowanego nakładem wydawnictwa LOKATOR. Prowadzenie: Jakub Kornhauser

„U Pawlika nic nie jest tym, czym się wydaje. Bajkonur to kosmodrom, z którego daje się nura w wyobraźnię, miesza szyki, wlewa wspomnienia do kadzi ze snami, zabiera rzeczy potrzebne i trochę mniej potrzebne. Bajkonur to miasto, to kocimiasto i psimiasto, to bajka o nocy i dniu, o domach i oknach, o grafitowych pantalonach i evencie z Judaszem, o tym, co dzieje się w przerwie meczu o Puchar Polski i o tym, co w Pewexie. Przeszłość wywrócona na nice, wetknięta w okruchy tu i teraz, jutrzejsze wizje spalają się na skraju państwa. Jakiś smutek dziwny, jakieś krwiste niepokoje idą ramię w ramię z magią chwili. Niby wiemy, że bywało różnie, ale kicamy. Kicamy, choć wilcy nam skaczą po piętach, trochę jak u Jacoba, trochę jak u Herberta, trochę jak w tych wszystkich najładniejszych i najstraszniejszych zarazem bajkach, co są z języka i na języku.” Jakub Kornhauser

Marcin Pawlik (ur. 1978) – politolog, prawnik, basista oraz tekściarz zasłużonych zespołów alternatywnych, członek trupy teatralnej Teatr Bob. Czynny kadrowicz Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej. Wydał dwie książki poetyckie Deklinacja nic oraz Bunt na jeziorach. Stacjonuje w Krakowie.

22 kwietnia (sobota)

12:00 – Bookbook Kawiarnia Literacka – Domostwo poety: najbliższa okolica

Dyskusja: Marta Baron-Milian, Grzegorz Jankowicz, Joanna Soćko. Prowadzenie: Anna Kałuża

Spotkanie odbywa się w ramach Dni Tranströmerowskich.

14:30 – Bookbook Kawiarnia Literacka – Domostwo poety: pamięć

Dyskusja: Ireneusz Kania, Piotr de Bończa Bukowski, Maciej Zaremba Bielawski. Prowadzenie: Alina Świeściak

Spotkanie odbywa się w ramach Dni Tranströmerowskich.

16:00 – Bona Książka i Kawa – Kartki Pana Andersena: spektakl i warsztaty Teatr Figur

Alla Maslovskaya spróbuje opowiedzieć historię Calineczki. Pomoże jej w tym mała publiczność i piękne cieniowe obrazy. Przedstawienie skierowane jest do dzieci w wieku 4-7 lat i połączone jest z warsztatami. Całość (spektakl i warsztaty) trwa 1 godz.

Obowiązkowa rezerwacja miejsc na adres figurki@teatrfigur.pl lub pod nr tel 880-280-740.

Cena biletu 15 zł dziecko, 10 zł osoba dorosła.

16:15 – Bookbook Kawiarnia Literacka – Tranströmerowskie wartości dla współczesnego świata

Wykład Kjella Espmarka.

Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Tranströmerowskich.

16:30 – Księgarnia pod Globusem – Światowy Dzień Książki z #52BookChallengePL

Zapraszamy na Światowy Dzień Książki z #52BookChallengePL do Domu Pod Globusem w Krakowie. Wydarzenie organizują Wydawnictwo Literackie i Księgarnia Pod Globusem dla uczestników wyzwania „Przeczytam 52 książki w 2017 roku”. Partnerem wydarzenia jest firma Dystrybucja Książek Rafał Gorączko.
W programie (16:30-20:00)

  • Rozmowa Anny Dziewit-Meller z Gają Grzegorzewską, autorką kryminalnego cyklu o przygodach Julii Dobrowolskiej i Profesora (Wydawnictwo Literackie). Spotkanie transmitowane na żywo na profilu bloga Bukbuk na Facebooku;
  • Premiera książki Kazuki Sakuraby „Czerwone dziewczyny” (oficjalna premiera w Wydawnictwie Literackim 26 kwietnia) połączoną z ceremonią parzenia herbaty;
  • Promocja książek: „Historia naturalna smoków”, Marie Brennan oraz „W górach szaleństwa i inne opowieści” Howarda Philipsa Lovecrafta;
  • Książkowe prezenty dla uczestników spotkania;
  • Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami;
  • Kupony rabatowe uprawniające do zakupów w księgarni wydawnictwoliterackie.pl.

Spotkanie wyłącznie dla uczestników wydarzenia #52BookChallengePL. Prosimy o dokonanie rezerwacji na evenea.pl https://evenea.pl/imprezy/szkolenia/krakow/swiatowy-dzien-ksiazki-z-52bookchallengepl-153844/?source=directory

17:00 – LOKATOR Kawa & Książki – spotkanie z Agnetą Pleijel, autorką książki „WRÓŻBY” (Karakter 2016)

Prowadzenie: Tomasz Pindel, tłumaczenie: Justyna Czechowska.

Pierwsza miesiączka, pierwsze pocałunki, pierwsze orgazmy. Lęk, niepewność własnego ciała, pierwsze metafizyczne pytania. Nieszczęśliwa matka, która wpędza dziewczynkę w poczucie winy. Ojciec, który fascynuje i zawstydza. Ucieczka w literaturę. Pisanie. Narratorka wysnuwa opowieść ze strzępów wspomnień, urwanych zdań, zachowanych listów. Rekonstruuje swoje dzieciństwo i młodość w Szwecji lat 40. i 50., traumę rodzinnych relacji, przede wszystkim jednak siebie samą z tamtego czasu. Postać rozedrganej wewnętrznie, wrażliwej i czułej dziewczyny, która całą sobą doświadcza otaczającego ją świata i przeżywa go z wielką intensywnością. Widzimy ten świat jej oczami, współodczuwamy go razem z nią. Rwane zdania, elipsy i przemilczenia czynią z tej autobiograficznej prozy traktat o dojrzewaniu i potrzebie miłości. Piękna, pełna trudnych emocji powieść, która zostaje na długo.

Agneta Pleijel (ur. 1940) jest jedną z najciekawszych szwedzkich powieściopisarek. Z wykształcenia antropolożka, jest także poetką, dramaturżką i tłumaczką. W Polsce ukazały się przekłady kilku jej powieści (Kto zważa na wiatrZima w SztokholmieLord Nevermore – o przyjaźni Witkacego i Malinowskiego) oraz wybór poezji Anioły ze snu. Pleijel jest także członkinią jury Nagrody im. Zbigniewa Herberta.
Zaprasza Wydawnictwo KARAKTER i Księgarnia LOKATOR.

17:30 – Bookbook Kawiarnia Literacka – Mój Tranströmer. Spotkanie poetyckie

Dyskusja: Michał Sobol, Agnieszka Wolny-Hamkało, Józef Baran, Marta Podgórnik, Ryszard Krynicki. Prowadzenie: Adam Zagajewski

Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Tranströmerowskich.

20:00 – Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza – Sensi Falan / Podróż do Itaki – poezja na głos i gitarę

W ramach XVI Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” zapraszamy na wyjątkowy koncert hiszpańskiej artystki Sensi Falan. Uwiedzeni jej głosem udamy się w podróż w krainę hiszpańskiej poezji. Wstęp wolny – mile widziane wolne datki na wsparcie artystki. Koncert odbywa się pod patronatem Off Radio Kraków.

23 kwietnia (niedziela)

10:00 – Bona Książka i Kawa – spotkanie z Weroniką Szelęgiewicz – autorką baśni Koniberki

Nic tak nie działa na dzieci, jak dobra bajka na dobranoc. Jeśli chcecie odpocząć od Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, Królewny Śnieżki są dobrym pomysłem. Nie ma tu jednego bohatera. Jest ich wielu, bo koniberki to przede wszystkim społeczność. Mamy m.in. próżną Filipinkę, łobuza Węgielka, przyjacielskiego Szafirka, ale też seniorkę Rozetkę. Ta baśń to odbicie ludzkich spraw małych dzieci. Pod płaszczykiem przygód sympatycznych stworzeń z motylimi skrzydełkami, dzieci uczą się odróżniać dobro od zła, czy mądrość od głupoty. To po prostu mądra i ciepła opowieść.

Spotkanie dla dzieci w wieku 4+, wstęp wolny. Dodatkowe informacje: tel: 124305222, mail: ksiegarnia@bonamedia.pl.

15:00 – Bona Książka i Kawa – Silent Reading Party

(Prawdopodobnie) pierwsza w Polsce impreza tego typu – wystarczy przynieść swoją lekturę (albo zapatrzeć się w jakąś na miejscu), by w przyjemnym towarzystwie innych moli książkowych po prostu sobie spokojnie poczytać. Od momentu zarządzenia ciszy przez następne dwie godziny będziemy wspólnie czytać. I nic więcej! To chwila na relaks i odprężenie.
Zaprasza blog Rozkminy Hadyny i księgarnia Bona.

18:00 – Massolit Books & Café – spotkanie z Robertem Rybickim

Poeta przeczyta serię wierszy dadaistycznych napisanych podczas pobytu w Pradze, inspirowanych m.in. ptasią poezją Johna Keatsa. Zamiast prawić (znane z wierszy angielskiego romantyka) peany na cześć transcendentalnego piękna ptasiego śpiewu, spróbujemy rozłożyć na części pierwsze poetycki puls literackiej polszczyzny.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

19:00 – Bookbook Kawiarnia Literacka – spotkanie z Xavierem Farré Vidalem, Joanną Oparem i Michałem Sobolem

Czytamy wiersze w towarzystwie róż i kawy. Prowadzenie: Szymon Słomczyński.

Wydarzenie odbywa się w ramach XVI Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

24 kwietnia (poniedziałek)

19:00 – Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza – Szwecja czyta. Polska czyta. Spotkanie Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych

Kolejne spotkanie z cyklu Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych będzie dotyczyło książki Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej Szwecja czyta. Polska czyta. W Szwecji czyta większość społeczeństwa. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi.

Wydarzenie organizuje fundacja Poemat w ramach XVI Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Prowadzenie: Szymon Kloska.

Adresy księgarń:

Bona Książka i Kawa – ul. Kanonicza 11

Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza – Mały Rynek 4

Księgarnia pod Globusem – ul. Długa 1

Bookbook Kawiarnia Literacka – ul. Krakowska 41

LOKATOR Kawa & Książki– ul. Mostowa 1

Massolit Books & Café – ul. Felicjanek 4

Spółdzielnia „Ogniwo” – ul. Paulińska 28

 

fot. Kamila Zarembska (dzięki!)