SZCZECIN ZAPRASZA DO SWOICH KSIĘGARŃ KAMERALNYCH

FIKA, Kulturka, księgarnio  kawiarnia „Między Wierszami” i najstarsza niezależna i kameralna księgarnia SEDINA. Wspólnie zapraszają na organizowany  w całej Polsce Weekend Księgarń Kameralnych. Zrzeszyły się, by wspólnie zorganizować dla szczecinian spotkania, warsztaty i wyjątkowy wiosenny spacer szlakiem kameralnych księgarń. Plan wydarzeń jest skonstruowany tak, żeby każdy znalazł w nim coś dla siebie.

21 kwietnia (piątek)

19.00 – MIĘDZY WIERSZAMI – Spotkanie z cyklu „Dookoła literatury” pt. „Literacki przekładaniec”. Zajmowaliśmy się już wątkami miłosnymi, odbyliśmy wspólnie podróż po współczesnej prozie amerykańskiej – tym razem przyszedł czas, aby przyjrzeć się tłumaczeniom książek, które uchodziły za nieprzekładalne. Porozmawiamy o „Ulissesie” i „Finneganów trenie” Jamesa Joyce’a, „Tęczy grawitacji” Thomasa Pynchona i kilku innych tytułach, przy których tłumacze wskoczyli na głęboką wodę i nie zawsze udało się im powrócić na powierzchnię.

22 kwietnia (sobota)

11:00 – FIKA – Spotkanie z Dorotą Schrammek. Pisarka od wielu lat pisze opowiadania, historie i bajki. Najnowsza jej książka „Niepełka”, jest skierowana do młodych czytelników. Opowiada trudną historię o nauce tolerancji i budowaniu szacunku do drugiego człowieka. Zapraszamy wszystkich do dyskusji o wartości przyjaźni.

12:30 – KULTURKA – Spotkanie autorskie z Moniką Marin,  szczecińską autorką serii książek „Kroniki Saltamontes”, będących pełną przygód i wzruszeń  powieścią przygodową dla całej rodziny. Adam i Aleks – dwóch przyjaciół z sierocińca, jeden obdarzony nieprzeciętną intuicją, a drugi inżynieryjnym umysłem – konstruują Maszynę do Produkowania Szczęścia. Autorka przeczyta fragmenty książki, opowie w jaki sposób powstała historia chłopców oraz zachęci do napisania własnej. Zapisy: ksiegarnia@kulturka.net.pl lub tel. 511770912

13:00 – FIKA –  Warsztaty literacko-kulinarne dla młodzieży w wieku 10-13 lat: „Zasmakuj w księgarniach”. Uczestnicy stworzą księgarnię marzeń, dowiedzą się, jak działają księgarnie, poznają niezwykłe księgarnie w różnych rejonach świata, a także stworzą współczesne menu dla wybranych postaci książkowych i przekonają się, czy napisanie przepisu kulinarnego jest łatwą czy trudną sztuką. Spotkanie poprowadzą Ewelina Kolanowska i Monika Gapińska, związane ze Stowarzyszeniem Montownia Kultury i Tradycji, dziennikarki, pasjonatki dobrej literatury, kulinariów i historii Pomorza Zachodniego.

Wstęp wolny, bezpłatny, grupa kameralna – prosimy chętnych  o  zapisy: fika.szczecin@gmail.com / WSKK – warsztaty

14:00 – KULTURKA – „Arcydziełka” – zajęcia plastyczno-techniczne, podczas których wykonamy z różnych materiałów własne książki przestrzenne i napiszemy do nich krótką historię. Zajęcia dla dzieci od 6 roku życia. Wstęp wolny!!! Zapisy: ksiegarnia@kulturka.net.pl lub tel. 511770912

15.00 – SEDINA – Prof. Tadeusz Białecki – „Szczecin w datach” w oparciu o najnowszą publikację „Kalendarz historyczny miasta Szczecin”.

16:00 – FIKA – FiKoplastykon, seria autorskich spotkań, zabaw plastycznych, gdzie punktem wyjścia jest książka, która nas inspiruje i zaprasza do nieskrępowanej twórczości.

bez zapisów, wstęp płatny – 15 zł;

16:00 – Michał Rembas i kluboksięgarnia FiKa zapraszają na spacer „Cuda na fasadach”.  Podczas godzinnej przechadzki będziemy zadzierać głowy do góry, by szukać niezwykłych motywów na fasadach szczecińskich budynków. Na co dzień nawet ich nie zauważamy.  A szkoda…  Przekonacie się, że są tam rzeczy niezwykłe: bogowie, ludzie, zwierzęta, rośliny a nawet bestie i  całe scenki. Przewodnik „Cuda na fasadach” zajął II miejsce w kategorii przewodniki na XXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Zapraszamy na spacer całe rodziny!

23 kwietnia (niedziela)

11:00 – FIKA – W niedzielny poranek, 23 kwietnia zaprosiliśmy Monikę Wilczyńską, która wymyśliła i opisała duszka Bogusia, który zamieszkuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Nowe wydanie książki  „Zamkowe opowieści duszka Bogusia” zilustrowała Dorota Wojciechowska. Książka spodoba się  i dzieciom i dorosłym. Mali szczecinianie dzięki niej poznają ciekawe historie o swoim mieście i wspólnie z dorosłymi odkryją Szczecin na nowo.

12:00 – 15:00 –KULTURKA – Spacer szlakiem Szczecińskich Księgarń Kameralnych. Z Wałów Chrobrego z kluboksięgarni „FiKa”, przez centrum miasta do Alei Wojska Polskiego i klubo księgarni  „Kulturka”, potem na Jasne Błonia do księgarnio kawiarni „Między Wierszami”, kończąc w najstarszej niezależnej i kameralnej księgarni „Sedina” na skrzyżowaniu ulic Felczaka i Wyzwolenia. Będzie słońce, w nas na pewno!

15.00 – SEDINA – Sylwia Trojanowska – spotkanie autorskie wokół dotychczasowej twórczości: „Szkoła latania”, „Blisko chmur”, „Szept wiatru”

16:00 – FIKA – Filozofia wokół nas. Kultura współcześnie. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: co charakteryzuje współczesną kulturę? Jaką pełni ona funkcję? Czy współczesna kultura to tylko kultura popularna? Jaką rolę odgrywa w niej książka? Spotkanie organizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem „Generator Myśli Humanistycznej”, którego misją jest wsparcie naukowe i dydaktyczne nauczycieli etyki i przedmiotów filozoficznych a także popularyzacja dorobku nauk humanistycznych. Będzie bardzo kulturalnie!

19.00 – MIĘDZY WIERSZAMI – Pierwszy wieczór poetycki, którego gościem będzie lokalna poetka – Krystyna Rodzewicz, autorka tomiku pt. „Indeks Szczęścia”, znana z równego rozkładania akcentów na słowa, znaczenia, na pojęcia i emocje. Egzystencja i transcendencja, materia i duch słowa, powaga i ironia, zabawa i kpina są wszechobecne w tych wierszach, a ich brzmienie (w otoczeniu naszych ścian) nabierze nowego wymiaru, nowych głębi.

Bonusy:

W niedzielę dla wszystkich, którzy dotrą do „Między Wierszami” w trakcie spaceru czeka 10% rabatu na napoje i lody (bo na pewno będzie upał! 😊)

Przez cały weekend la wszystkich, którzy dokonają zakupów książkowych w punktach biorących udział w akcji i okażą książeczkę z kompletem pieczątek – 20% rabatu na ofertę gastronomiczną. Do wykorzystania jednorazowo w ciągu 14 dni.

Zapraszamy!

 

 

Adresy księgarń:
Kluboksięgarnia FiKa, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3
Księgarnia SEDINA, al. Wyzwolenia 97
Kluboksięgarnia Kulturka, al. Wojska Polskiego 46/U1
Między wierszami, ul. Stanisława Moniuszki 6/1